0 554 681 12 38 

İngiltere Vize Danışmanlığı

İngiltere vizesi, diğer Avrupa ülkeleri vize işlemlerine kıyasla daha farklı ve detaylı hazırlık yapılması gereken bir süreci kapsamaktadır. Bu sebeple, İngiltere vize başvurularının çok daha titiz ve dikkatli yapılması gerekmektedir.

 

İngiltere vizesi, Birleşik Krallık’ı (United Kingdom) oluşturan ülkeleri kapsamaktadır. Bu ülkeler; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dır. İngiltere vizesi, Birleşik Krallık dışındaki diğer Avrupa ülkelerinde geçerli değildir.

 

İngiltere’ye hangi amaçlı gidilecek olursa olsun ( diplomatik pasaport sahipleri hariç) mutlaka vize alınması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri ise yalnızca 90 gün vize almaksızın İngiltere’de kalabilmektedir. İngiltere, Schengen vizesi uygulamasına tabi olmadığından dolayı yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarımız, İngiltere seyahatlerinde mutlaka vize başvurusu yapması gerekmektedir.

 

Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce, başvuru sahibi için doğru vize kategorisini belirlemek gerekmektedir. Bu aşamayı belirlemek, vize başvurusunun en kritik adımlarından bir tanesidir. Yanlış kategoride vize başvurusu yapmak vize reddine sebep olmaktadır. Böyle bir durum, sonraki başvurularınız için kötü bir referans olacak ve de zaman kaybına yol açacaktır.

 

İngiltere’nin çok ziyaret edilen bir ülke olmasından dolayı İngiltere vizeleri, başvuru sahiplerinin İngiltere’ye geliş amaçlarına göre değişik kategorilere ayrılmıştır. Çalışma vizeleri, ziyaret vizeleri, öğrenci vizeleri gibi. Vize türlerinin kategoriye ayrılmasının sonucu olarak, her vize türünün tabi olduğu kurallar da farklıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VİZE TÜRLERİ

 

Öğrenci Vizeleri

 

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için farklı vize kategorileri mevcuttur. Bunlar kısaca şöyledir:

 

 

 

Tier 4 Çocuk Öğrenci

 

İngiltere’de eğitim görecek olan 4 ile 17 yaş aralığında bulunan kişiler, Tier 4 çocuk öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu vizeye başvuracak olan öğrencilerin karşılaması gereken bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi hiç şüphesiz, başvuru sahibinin eğitim göreceği okuldan verilen CAS ( Certificate of Acceptance for Study ) mektubudur. Bu mektup veya belge olmadan vize başvurusu yapılamaz. Bu belge dışında diğer önemli bir belge ise, banka hesabı konusudur.

 

Vize kuralları gereği en az 28 gün hesapta beklemiş, yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir. Bu konunun detaylarını vize uzmanlarımızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

Tier 4 General Student Visa ( Genel ) Öğrenci

 

İngiltere’de 6 ay veya daha uzun süreli dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gibi çeşitli programlara katılmak isteyen başvuru sahipleri, Tier 4 genel öğrenci vizesine başvurması gerekmektedir. Bu başvuru yapılmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

 

* İngiltere’deki eğitim kurumundan CAS (Certificate of Acceptance for Study) adı verilen kabul belgesinin alınması ve başvuruya sunulması gerekmektedir.

 

* Bu vize türünde, İngilizce seviyenize dair bir sınav sonucu göstermeniz gerekmektedir. Bu sınavlar, UKBA veya İngiltere Konsolosluğu'nun kabul ettiği ve izin verdiği sınavlar olmalıdır.( IELTS, TOEFL gibi)

 

* Bu sınavlardan istenen skoru almış olan kişiler, bu vizeye rahatlıkla başvuru yapabilmektedir.

 

* Vize kuralları gereği en az 28 gün hesapta beklemiş ve yeterli miktarda para olan bir banka hesabının başvuruya sunulması gerekmektedir.

 

* Bu vizeye sahip olan kişiler, vizelerini Türkiye'ye dönmeden İngiltere’den uzatabilmektedir. Uzatma vizesine başvurmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Kısa Dönem Ziyaretçi Öğrenci Vizesi ( Short Term – Student Visa )

 

İngiltere’de en fazla 6 ay süreyle dil eğitimi, spor kursu veya müzik kursu gibi programlara katılmayı düşünen kişilerin ziyaretçi öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Bu vize türünde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Bu vize, İngiltere’den uzatılabilir bir vize değildir. Vizenizi uzatmak isterseniz, Türkiye’ye dönüp yeni vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 

Bu vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için, bu vizeye uygun mantıklı ve uygun bir amacınızın olması ve vize memurunu bu anlamda ikna edebilmeniz gerekmektedir. Örneğin, bir üniversitede öğrenciyseniz ve bu vize türüne başvurmayı planlıyorsanız, okuduğunuz bölümün İngilizce ile bağlantısını veya bu eğitimi yurtdışında almanızın kariyerinize etkisini başvuruda yeterince açıklamanız istenmektedir.

 

Uzatılmış Öğrenci Vizesi 11 aylık ( Short -Term Study to English Visa )

 

İngiltere’de bir eğitim kurumunda 6 ay ile 11 ay arasında dil eğitimi almayı düşünen öğrencilerin başvuru yapabileceği bir öğrenci vizesi türüdür.

 

Başvuru sahibi, İngiltere’de eğitim almayı planladığı dil okulundan 6 -11 aylık eğitim süresini gösteren kabul mektubunu alarak başvuruya sunması gerekmektedir. Başvuru sahibinin eğitim almayı düşündüğü süre 6 ay’dan daha kısa ise, bu durumda kısa dönem ziyaretçi öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Kendi başına bireysel vize başvurusu yapan öğrenciler bu konuda zaman zaman kafa karışıklığı yaşamaktadır.

 

Bu vizenin geçerlilik süresi diğer öğrenci vizesine göre daha uzun olduğundan dolayı vize başvuru ücreti de biraz daha pahalıdır. Vize başvurusu yapmadan önce, vize ücretlerine önceden bakılmasını tavsiye ederiz.

 

Uzatılmış öğrenci vizesinde vize süresi 6 -11 aylık olduğundan dolayı, bu sürelere göre yaşam ve eğitim masraflarını karşılayacak bir banka hesabı sunulması gerekmektedir. Bu masraflar, kişinin kendisi tarafından karşılanabileceği gibi sponsoru tarafından da karşılanabilmektedir. Başvuruda sponsor kullanılacaksa, bu kişi veya kişilerden sponsorluk mektubu alınarak başvuru yapılması son derece faydalı olacaktır.

 

Bu vize türünde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, 11 aydan daha fazla süreli bir eğitim alınacaksa örneğin; lisans, yüksek lisans, master veya diploma programı vb gibi, bu durumda başvurulacak vize türü Tier 4 genel öğrenci vizesi olacaktır.

 

 

İngiltere Turist Vizesi / Ziyaretçi Başvuruları

 

İngiltere’ye gidiş amaçlarına göre turist / ziyaretçi vizeleri kendi içinde alt kategorilere ayrılmış bulunmaktadır. Bu vize kategorilerini genel anlamda şu şekilde sınıflandırmak mümkündür;

 

* Genel Ziyaretçi Vizesi ( General Visitor )

* Aile Ziyareti Vizesi ( Family Visitor )

* İş Ziyareti Vizesi ( Business Visitor )

* Akademik Ziyaretçi Vizesi ( Academic Visitor )

 

1) Genel Ziyaretçi Vizesi Başvuruları

İngiltere’ye turistik ziyaret sebebiyle gitmek isteyenlerin başvuracağı vize türüdür. Turistik ziyaret sebebiyle verilen bu vize türünde İngiltere’de yaşayan bir arkadaşınızı da ziyaret edebilirsiniz. Vizenin 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl gibi değişik süreleri bulunmaktadır. Vize ücretleri talep edilen vize süresine göre değişiklik göstermektedir. Daha önce hiç İngiltere vizesi almamış olanlar genelde ilk etapta 6 aylık turist vizesine başvuru yaparlar. İngiltere ziyaretini sık sık yapan ve bu gerekçesini vize başvurularında açıklayan başvuru sahipleri, 2 yıl ve daha uzun süreli başvuru yapabilmektedir.

Bu başvuruların detayları konusunda vize danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

2) Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları

İngiltere vatandaşı olan veya süresiz oturum iznine sahip kişilerin birinci derece akrabalarının İngiltere’ye aile ziyareti amacıyla yaptıkları vize başvuru türüdür. Bu vize türünde başvuru yapabilecek aile bireyleri genel olarak şu kişilerdir; eş, çocuk, üvey çocuk, anne, baba, anne, kardeş, büyükanne, büyükbaba, kayınbaba, kayınvalide vb gibi. Bu kişiler dışında kalan kişiler genel ziyaretçi vizesine başvuru yapabilir.

Bu vize türü aile ziyareti amacıyla yapıldığı için, başvurunun ziyarete uygun gerekçesinin olması gereklidir. Eğer İngiltere’de kişi davet mektubu yazacaksa; bu mektupta davet edeceği kişi ile olan yakınlık derecesini yazmalı ve bununla birlikte seyahat masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirtmeli ve misafirleri için evinde müsait odalar olduğunu ifade etmelidir.

Aile ziyareti başvuruları karmaşık türde olan vize başvurularındadır. Bu sebeple, başvuru dosyasına sunulacak belgeler titizlikle hazırlanmalı ve gerekli konular detaylıca açıklanmalıdır.

 

 

 

 

3) İş Ziyareti Vizesi Başvuruları

İngiltere’de 6 ay ve daha kısa süreli fuarlar, iş görüşmeleri ve seminerler vb etkinliklere katılmak isteyen kişiler, bu vize türüne başvuru yapmaktadır. Bu vizeye başvuran kişinin İngiltere’de ayarlanmış bir iş programının katılması ve buna ilişkin belgelerin başvuruya sunulması gerekmektedir.

Sadece iş bağlantıları kurmak veya pazar araştırması yapmak amacında bulunan kişilerin iş ziyareti vizesi yerine genel ziyaretçi vizesine başvurması uygun olacaktır. İş ziyareti vizesi yapacak kişinin, İngiltere’de katılacağı fuar veya kongrenin detaylarını başvuruda açıklaması gerekmektedir.

İngiltere’ye sık sık iş ziyaretinde bulunan kişiler, gerekçelerine göre genel ziyaretçi vizesinde olduğu gibi uzun süreli vize talebinde bulunabilirler. Bu vize türünde 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize süreleri bulunmaktadır.

 

4) Akademik Ziyaretçi Vizesi Başvuruları

İngiltere’de akademik araştırma yapmak isteyen akademisyenlerin başvurabilecekleri bir vize türüdür. Bu vizeye başvuracak kişinin üniversite bünyesinde resmi olarak çalışıyor olması ve akademisyen ünvanına sahip olması gerekmektedir. İngiltere’de akademik araştırma yapacak olan akademisyene mutlaka İngiltere’deki kurumdan bir davetiye gönderilmelidir. Bu belge olmadan vize başvurusu yapmak mümkün olmamaktadır.

Bu vize türünde 6 aylık ve 12 aylık vize süreleri bulunmaktadır. Genel ziyaretçi vizesinde 6 aylık vize ile 1 yıl içerisinde en fazla 180 gün kalabiliyorken, uzun süreli akademik araştırmalar için 12 aya kadar kalınabilmektedir.

Diğer ziyaretçi vizelerinde olduğu gibi bu vize de İngiltere’den uzatılabilir bir vize değildir.