TR + 90 532 305 70 58 

     HABERLER      

 

 

     İngiliz Kraliyet ailesinin ilgi gösterdiği Çığşar kirazının hasadı başladı   

DHAİngiliz Kraliyet ailesinin ilgi gösterdiği Çığşar kirazının hasadı başladı
 
ın'a 30 kilometre uzaklıktaki Türkiye'de kiraz hasadının en son yapıldığı 1650 rakımlı Çığşar Mahallesi'nde hasat telaşı başladı. Cabbar Erkek, Çığşar kirazının bir marka olduğunu ve yurt dışında çok tercih edildiğini söyledi. Çığşar kirazının diğerlerden farklı kılan en önemli özelliğinin tadı ve aroması ile Türkiye'de en son hasat edilmesi olduğunu kaydeden Erkek, bu nedenle kirazın Buckingham Sarayı'nca de tercih edildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Bu kirazı özellikle İngiltere'ye ihraç ediyoruz. İngiliz kraliyet ailesi saraya bu kirazlardan alıyor. İngiltere dışında Almanya, Rusya, Hollanda ve Arap ülkeleri bu kirazı tercih ediyor. Çünkü Türkiye'de kiraz hasadı yapılan son yer Çığşar Mahallemizdir. Bu yıl 4 bin ton kiraz üretimi bekliyoruz, amacımız üreticileri daha kaliteli kiraz üreterek Avrupa'yı hedef seçmelerini teşvik etmek. Hasat döneminde başta çevre köyler olmak üzere Andırın, Göksun, Kozan ve Kadirli'den işçiler geliyor. Yaklaşık 2 bin kişi kiraz toplayarak para kazanıyor. İstihdama da büyük bir katkı sağlıyoruz, ekonomimizde büyük oranda güç kazanıyor."
Cabbar Erkek, kirazın kilosunun 7 liraya yurt dışına satıldığını, toplanan kirazların soğutucusu bulunan TIR'larla Avrupa'ya götürüldüğünü belirterek, "Burada yüklediğimiz TIR'lar önce Mersin'e oradan da gemi ile yurt dışına gönderiliyor. Kirazda çok iddialıyız, kalite bakımından ve organik olmasından birçok dünya ülkesi bizim kirazımızı tercih ediyor" dedi.
Cabbar Erkek'in İstanbul'da oturan oğlu Serkan Erkek ise yaz tatilini kiraz toplayarak geçiriyor. Çığşar kirazının çok ünlü olduğunu ifade eden Serkan Erkek, "Yaz tatilimi Mahallemde geçirmek beni çok mutlu ediyor, şehir stresinden uzak bu kiraz bahçelerinde kiraz toplayarak tatilin tadını çıkartıyorum. Çok memnunum, hem de aile bütçeme katkıda sağlıyorum" diye konuştu.
 

 

İNGİLTERE İLE TİCARET FIRSATLARI

 

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'den oluşan Birleşik Krallık, Avrupa kıta sahanlığının kuzey-batısında bir ada ülkesi. Türkiye’de Birleşik krallıktan ziyade, İngiltere adı, krallığı oluşturan ülkeleri kapsayacak şekilde kullanılıyor.

 

İngiltere ithalat rakamları

İngiltere 2017'de 644.1 milyar dolarlık mal ithal etti. Bu rakam 16 trilyon USD olarak tahmin edilen küresel ticaretin yaklaşık %4’üne denk geliyor.

 

65 milyonluk nüfusuyla çok büyük bir Pazar olan İngiltere, ithalata yönelik kısıtlayıcı politikalar izlemiyor. Türkiye 2017 yılında İngiltere’ye 9,6 milyar USD ihracat yaptı, İngiltere Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 2. ülkedir.Kıtasal açıdan bakıldığında, 2017'de İngiltere'nin toplam ithalatının yarısından fazlası (% 58,6) Avrupa'nın diğer ülkelerinden gerçekleşti. İngiltere ithalatının % 22,7'sini Asya ülkelerinden yaptı. Kuzey Amerika’dan yapılan ithalat %12,2

 

Avusturalya ve Yeni Zelanda dahil Okyanusya'dan (% 1) Latin Amerika'da Karayipler de dahil olmak üzere ancak (% 1.2) ve Afrika'dan(% 2.7) ithalat yapıldı.

 

 

İngiltere’nin 2017 yılında en çok ithal ettiği ürünler

 • Bilgisayarlar dahil, makine ithalatı: 82.5 milyar USD (İngiltere toplam ithalatın %12.8'i)
 • Motorlu taşıtlar (araba, tır, kamyon): 72.8 milyar USD (toplam ithalatın %11.3)
 • Elektrikli makine, cihazlar: 63.9 milyar USD (toplam ithalatın %9.9)
 • Petrol dahil mineral yakıtlar: 51.8 milyar USD (toplam ithalatın %8)
 • Mücevher, kıymetli metaller: 49.8 milyar USD (toplam ithalatın %7.7)
 • İlaçlar: 33.1 milyar USD (toplam ithalatın %5.1)
 • Plastik ürünler: 18.4 milyar USD (toplam ithalatın % 2.9)
 • Optik, teknik ve tıbbi cihazlar: 17.8 milyar USD (toplam ithalatın %2.8)
 • Uçak, uzay aracı: 14.9 milyar USD (toplam ithalatın %2.3)
 • Mobilya, yatak takımı, aydınlatma, tabela, prefabrik bina: 11.6 milyar USD (%1.8)

 

Makine kategorisindeİngiltere’nin 2017 yılında en çok ithal ettiği ürünler

 • Turbo jetler: 20,6 milyar ABD doları (2016'dan% 17,6 artış)
 • Bilgisayarlar, optik okuyucular: 12.6 milyar dolar (% 2.4 artış)
 • Bilgisayar parçaları, aksesuarlar: 4.2 milyar $ (% 58.3 artış)
 • Pistonlu motor parçaları: 3,9 milyar $ (% 14,3 artış)
 • Baskı makineleri: 2,8 milyar $ (-3,8% düşüş)
 • Musluklar, vana ve benzer cihazlar: 2,8 milyar $ (aşağı% -12,6)
 • Hava veya vakum pompaları: 2.1 milyar $ (% 3 arttı)
 • Sıvı pompalar ve asansörler: 2.1 milyar dolar (-3.1% düşüş)
 • Makine parçaları: 1.8 milyar $ (aşağı% -4.4)
 • Motorlar (dizel): 1.8 milyar $ (aşağı% -20.5)

 

Kütahyalı Kadın Girişimciden İngiltere'ye İhracat Başarısı

Kütahya'da 1,5 yıldır KOSGEB ve belediyeden destek alan girişimci Hatice Ar, diktiği çanta ve halı kılıflarını İngiltere'ye ihraç etmeye başladı.

 

Kadın girişimciden İngiltere'ye ihracat - KÜTAHYA

Kadın girişimciden İngiltere'ye ihracat
Kütahya'da 1,5 yıldır KOSGEB ve belediyeden destek alan girişimci Hatice Ar, diktiği çanta ve halı kılıflarını İngiltere'ye ihraç etmeye başladı - Ar: "Daha önce bazı işletmelerde dikişçi olarak çalıştım. Her zaman hayalimde kendi işimi yapmak vardı. Bir atölyem veya dükkanım olmasını istiyordum" - "İngiltere'de bir firmaya 15 bin adet çanta ve halı kılıfı diktik. Bunları göndereceğiz"
KÜTAHYA (AA) - HADİ ŞENGÜL - Kütahya Belediyesi Kadın İş Geliştirme Merkezi (KİŞGEM) aracılığıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) destek alan kadın girişimci, ürettiği çanta ve halı kılıflarını İngiltere'ye ihraç ediyor.

Girişimci Hatice Ar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl KİŞGEM'de kendisine iş yeri temin edildiğini ve 5 makine satın alarak kurduğu atölyede çalışmaya başladığını söyledi.

 
 

Tekstil işiyle yaklaşık 10 yıldır uğraştığını belirten Ar, "Daha önce bazı işletmelerde dikişçi olarak çalıştım. Her zaman hayalimde kendi işimi yapmak vardı. Bir atölyem veya dükkanım olmasını istiyordum. KİŞGEM'in varlığını duydum. Ayrıca KOSGEB'in destek verdiğini öğrendim. Sonra buraya başvurdum ve kabul edildim'' dedi.

Atölyesini gün geçtikte geliştirdiğini ve şu anda 16 makineye sahip olduğunu, 5 kişi istihdam ettiğini anlatan Ar, promosyon çanta, tişört, askeri malzeme dikimi gibi işler yaptığını kaydetti.

Satışlardan memnun olduğuna dikkati çeken Ar, şöyle konuştu:

"Şimdi yurt dışına ihracat yapıyoruz. İngiltere'de bir firmaya 15 bin adet çanta ve halı kılıfı diktik. Bunları göndereceğiz. Almanya'da birkaç firmayla bağlantıya geçtik. Birkaç tişört numunesi gönderdik ve geri dönüşü olumlu oldu. İnşallah başka ülkelere de açılmayı planlıyoruz."

Ar, personeliyle bir aile gibi çalışarak kısa sürede işlerini büyüttüklerini vurguladı. Çalışanlarıyla arkadaş gibi olduğunu bildiren Ar, "1,5 yıldır KİŞGEM'deyim. Buranın süresi 3 yıl. Buradan çıkınca küçük çaplı bir fabrika haline gelmek ve daha çok eleman istihdam ederek işlerimi büyütmek istiyorum" ifadesini kullandı.

KOSGEB'in 15 bin lira değerinde makine, kuruluş ve işletme desteği verdiğini kaydeden Ar, kendi işini yapmak isteyen kadınların öncelikle öz güven duyması gerektiğini, devlet destekleriyle kendi ayakları üzerinde durabilecek konuma yükselebileceklerini sözlerine ekledi.

- KİŞGEM

Kütahya Belediyesi tarafından kurulan KİŞGEM, kentte girişimci kadınlara yardımcı olmayı amaçlıyor. Merkez, girişimci kadınları iş kurma bakımından yönlendirerek, proje oluşturma ve yer temini konusunda onlara destekler sağlıyor.

KİŞGEM'e başvuran kadınlara, kurmak istedikleri iş için KOSGEB aracılığıyla kredi temin ediliyor. Merkezde temin edilen atölyelerde çalışmaya başlayan kadınlar, 3 yıl süreyle burada kalabiliyor.

 

 

TÜRK YATIRIMCILAR İÇİN İNGİLTERE NASIL FIRSATLAR SUNUYOR?

Türk Yatırımcılar İçin İngiltere Nasıl Fırsatlar Sunuyor?

 

İki binli yıllara girmemizle beraber Türkiye Cumhuriyeti ile İngiltere arasındaki ticaret hacminde ülkemiz lehine son derece olumlu bir tablo oluştu. Öyle ki dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan İngiltere, dış ticarette ithalat-ihracat dengesi bakımından fazla verdiğimiz ender gelişmiş ekonomilerden biri. Türkiye 2001 yılından beri dış ticaret fazlası verme başarısını sürdürüyor. (Kaynak: Ekonomi Bakanlığı)

2005-2015 yılları arasındaki on yıllık dönemde ticaret hacmi %50’den fazla yükseldi. Yine bu süre zarfında İngiltere’ye olan ihracat %300 artış gösterdi.

İNGİLTERE’YE NELER İHRAÇ EDİYORUZ?

İlk on ihraç kalemine bakıldığında Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin çoğunlukla ham madde, yarı-mamul ürünler, yedek parça, taşıt ve tekstil ürünlerinin olması dikkate değer noktalar.

 1. Altın (ham, yarı işlenmiş, pudra halinde),
 2. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar,
 3. Otomobil, steyşın vagonlar, yarış arabaları,
 4. Tişört, fanila, diğer iç giyim eşyası (örme),
 5. İzole edilmiş tel, kablo; diğer izole edilmiş elektrik iletkenleri; fiber optik kablolar,
 6. Kadın/kız çocuk için takım, takım elbise, ceket vs.,
 7. Televizyon alıcıları, video monitörleri ve projektörler,
 8. Kara taşıtları için aksam, parçaları,
 9. Çorap; külotlu, kısa; uzun konçlu, soketler (örme),
 10. Kazak, süveter, hırka, yelek vb. Eşya (örme).

 

İNGİLİZ EKONOMİSİ İÇİN TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ

Londra Ticaret Müşavirliği’nin 2008 yılına ait raporu gösteriyor ki Türkiye 4,7 milyar dolar ile İngiltere’nin en fazla ithalat yaptığı 17. ülke. İngilizlerin ithalatta en fazla ihtiyaç duyduğu ilk üç ülke sırasıyla: Almanya, ABD ve Hollanda. (Kaynak: İTO)

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göreyse 2015 yılı itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacmi 16,1 milyar dolar. 10,6 milyar dolar ihracat ve 5,5 milyar dolar ithalat. Ticaret hacmi bir önceki yıla göre %1,7 artış gösterdi. 2002-2015 yılları arasında Birleşik Krallık’a yapılan Türk yatırımları 1,6 milyar dolar. (Kaynak: MFA)

Öte taraftan, İngiltere’nin en çok ihracat yaptığı ilk 20 ülkenin arasında Türkiye yok. Türkiye’nin İngiltere’den ithal ettiği ürünler ise ithalat hacmine göre sırasıyla şöyle:

 1. Kazan, makine ve cihazlar, alet ve parçaları,
 2. Motorlu kara taşıtları, bunların aksam ve parçaları,
 3. Demir ve çelik,
 4. Eczacılık ürünleri,
 5. Elektrikli makine ve cihazlar, aksam ve parçaları,
 6. Plastik ve plastikten mamul eşya,
 7. Organik kimyasal ürünler,
 8. Optik, fotoğraf, sinema, ölçü, kontrol, ayar cihazlar, tıbbi aletler, vb,
 9. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve müstahsalları, mumları,
 10. Debagat ve boyacılıkta kullanılan hülasa, boya, macun, sakızlar.

 

İNGİLTERE’YE MARKA YATIRIMI

Yaklaşık 17 milyar dolara ulaşan toplam ticaret hacminin, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda 25 milyar dolara ulaşması ne kadar rasyonel ve gerçekleşebilir bir hedeftir bunu zaman gösterecek. Ancak Türk-İngiliz ticaretinin, özellikle İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı almasından sonra Avrasya ile yakın ekonomik ilişkilere girme stratejisiyle beraber derinlik kazanacağını öngörmek mümkün. Netice itibariyle İngiltere, Türk markaları için büyük fırsatlar sunuyor.

TÜRK MARKALAR NEDEN İNGİLTERE’YE YATIRIM YAPMALI?

Birleşik Krallık, sofistike, bilgili ve çeşitlilik arz eden tüketici tabanı; kalite ve inovasyon anlamında dünya çapındaki itibarıyla dünya tüketim alışkanlıklarını etkileme kabiliyeti sayesinde küresel markaların Avrupa’da yatırım yaptığı güçlü bir pazardır.

Markanızla bir dünya markası olma yolunda atacağınız en büyük adım buraya açılmak olacaktır. Sağladığı prestij ve yüksek kredibilite sayesinde gerek Avrupa gerekse de dünya pazarına Birleşik Krallık vasıtasıyla açılabilirsiniz.

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Departmanı (UKTI) Birleşik Krallık’ta yatırım yapacak yabancılara her türlü teknik ve bürokratik desteği fazlasıyla sağlıyor. Belirlenecek doğru strateji ve profesyonel destek ile yatırımcıların bu pazardan azami fayda elde etmesi için gereken her türlü enstrümanı bulması gayet mümkün.

Markanızı Birleşik Krallık’a taşıdığınızda UKTI’nin size eleman bulma, vize ve göç, inovasyon ve teknolojik destek, vergi ve finansal araçlara erişim, emlak edinme, planlama gibi temel konularda ciddi destekleri olacaktır. Sektör ve teknoloji uzmanlarıyla temas kurmanıza rehber olacak, Birleşik Krallık’ın içindeki birimleriniz arasında bağlantı kurmanıza,deniz aşırı ticaret yapmanıza katkı sağlayacaktır. Yerel otoritelerle, teşvik, arge ve planlama uzmanlarıyla, çözüm ortakları ve iş ağıyla buluşmanıza destek olacaktır. Birleşik Krallık ve özelde İngiltere dünyanın en “iş dünyası ve şahsi teşebbüs dostu” bölgelerinden biridir.

Bir marka danışmanına mı ihtiyacınız var?

İngiltere’ye açılmak istiyor ama nasıl bir planlama yapmanız gerektiği konusunda emin değil misiniz?

Markanızı İngiltere’ye taşımada karşınıza çıkacak her türlü teknik ve hukuki sorunların çözümüne dair sunacağımız yatırım danışmanlığı, pazar-ürün araştırması ve marka çalışmalarıyla yurt dışına açılma hususunda size engel teşkil edecek her türlü noktayı bertaraf etmenizde yardımcı oluyoruz.

 

Honda Türkiye sağdan direksiyonlu Civic Sedan üretimine başlıyor

İSTANBUL (AA) - Honda’nın testlerini ve üretimini Türkiye’de gerçekleştirdiği 10’uncu nesil Civic Sedan, yeni motor ve şanzıman seçenekleri ile sağdan direksiyonlu versiyonlarıyla İngiltere’ye ihraç edilmeye hazırlanıyor.

 

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 1997 yılından bu yana, 350 binden fazla araç üreterek, Türkiye otomotiv sanayisinin önemli üreticilerinden biri haline gelen Honda Türkiye, üretimini gerçekleştirdiği Civic Sedan’ı şimdi de İngiltere’ye ihraç edecek.

Civic Sedan’ın 2017 yılında yakalamış olduğu satış başarısı ile Türkiye’de satışlarını en fazla artıran marka olarak öne çıkan Honda Türkiye, iç pazardaki tarihi rekorunu tazelerken, ürettiği Civic Sedan dış pazarlardan da yoğun talep görüyor.

İhraç edildiği ülke sayısını her geçen gün artıran Civic Sedan, şimdi de sağdan direksiyonlu versiyonu ile İngiltere’ye doğru yola çıkıyor. Haziran ayı itibarıyla sağdan direksiyonlu ve dizel motorlu Civic Sedan üretimine başlayacak olan Honda Türkiye, temmuz ayında otomatik şanzımanlı dizel versiyonu, ağustostan itibaren ise ihraç modelleri için 1.0 litrelik turbo benzinli motora sahip modelin üretimini gerçekleştirecek.

Bugüne kadar 6 farklı Honda Civic neslini bantlardan indiren Honda Türkiye, yakın zamanda 40 milyon avroluk ek yatırım gerçekleştirerek günlük 175 adede çıkardığı Civic Sedan üretiminde, dış pazarlardan gelen yoğun talebi karşılayacak kapasitede üretim gerçekleştiriyor. Haziran ayından itibaren sağdan direksiyonlu olarak üretilecek Civic Sedan modelleri, İngiltere, İrlanda ve Kıbrıs pazarlarına ihraç edilecek.

 

Son teknolojiye sahip 1.6 litrelik i-DTEC dizel motoru ile ekonomi ve performansı bir arada sunan Civic Sedan’ın, İngiltere pazarında Civic ailesine gösterilen yoğun ilgiyi daha da artırması bekleniyor.

1.6 i-DTEC dizel motor ile Türkiye’de kısa sürede başarılı satış rakamlarına ulaşan Civic Sedan, İngiltere’de bu dizel motora ek olarak 1.5 Turbo i-VTEC ve Civic Sedan’da ilk kez kullanılacak 1.0 Turbo i-VTEC benzinli motor seçenekleri ile ihraç edilecek.

Tüm motor seçenekleri 6 ileri düz vites ya da opsiyonel olarak otomatik şanzıman seçeneği ile tercih edilebilecek. Benzinli motorlarda CVT otomatik şanzıman kullanılırken, dizel versiyonda ise 9 ileri otomatik şanzıman görev alacak.

 

İngiltere Türkiye'den satın alacak

Türkiye'den alüminyum dış cephe duvar kaplama levhası satın alacak olan İngiltereli firma, üreticilerle iletişime geçmek istiyor.

İngiltere Türkiye'den satın alacak

 
 

Geleneksel olarak ülkemizin çok önemli bir ticaret ortağı ve dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan İngiltere, Türkiyenin dış ticaretinde fazla verdiği ve ihracatını sürekli artırdığı gelişmiş ülkelerden biri olma özelliğini korumaktadır.

2015 yılı itibarıyla Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacmi 16,22 milyar dolar değerine yükselirken, bu ülke ile yapılan ticarette verilen fazla 4,9 milyar doları bulmuştur.

2015 yılında Türkiye’nin İngiltere’ye yaptığı ihracat genel madde grupları itibariyle incelendiğinde, önceki yıllara göre altın ihracatımızın çok büyük oranda artarak 1. sıraya yerleştiği, diğer madde gruplarında ise önemli bir değişiklik olmadığı gözlemlenmektedir.

İngiltere’ye ihracatta, genel olarak tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli ve elektriksiz makineler, motorlu araçlar ve parçaları, demir çelik ürünleri ihracattaki önemli madde gruplarını oluşturmaktadır.

 

 

Brexit Gıda Endüstrisi için ne anlama geliyor? Gıda endüstrisi nasıl etkilenir?

İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrası gıda endüstrisi ve ilgili sektörlerin nasıl etkileneceğini değerlendiren piyasa analistlerine göre,  endüstride mevzuatta ve istihdamla ilgili yasalarda değişiklikler olabilir. Ancak en önemli değişiklikler ticaret konusunda yaşanacak.

Brexit için gerçekleşebilecek 3 senaryo var:

 • Kanada modeline benzer şekilde, AB ile yapılacak bir serbest ticaret anlaşması,
 • Dünya Ticaret Örgütü’nin (WTO) mevcut düzenlemelerinin uygulanması,
 • Ticaretin özgürleşmesi.

 

 

 

BREXİT SENARYOLARI GIDA FİYATLARINI ETKİLER Mİ?

Analistlere göre, bu senaryoların en önemli etkisi, fiyatlar üzerinde olacak. Ticaretin özgürleşmesi dışındaki 2 senaryonun gerçekleşmesi durumunda, gıda fiyatlarının %5 ile %8 civarında artması bekleniyor.

AB fiyatlarının dünya piyasalarının üzerinde olmasının nedeni ise AB’nin birlik dışından yapılan tarımsal ithalata uyguladığı ortalama %12,2’lik gümrük oranı. Ancak bu oran yanıltıcı olabilir. Gümrük oranı peynir ve şarap ithalatında %30-40, bazı et çeşitlerinde ise %70-90 arasında değişiyor. Düşük gümrük vergisi, İngiliz çiftçilerin ürettiği et ve tavuk ürünlerinde sırasıyla %15 ve %7’lik bir düşüşe neden olabilir.

Mevcut ‘doğrudan sübvansiyon’ların azalması yönündeki bir baskı, İngiltere’deki çiftçiler üzerinde büyük etki oluşturabilir. Doğrudan sübvansiyonlar, ortalamada 17.000 avro ile 36.000 avro arasında yıllık yardım alan birçok çiftçinin iş modelinin önemli bir parçası. Bu sübvansiyonların ortadan kalkma ihtimali, oylamayı AB ile devam etme yönünde etkileyebilir.

 

İNGİLTERE’DEN YILLIK GIDA MADDELERİ İTHALATIMIZ VE PAYI

 

19

 

TÜRKİYE’NİN İNGİLTERE’DEN EN ÇOK İTHAL ETTİĞİ ÜRÜNLER

 

2015 yılında İngiltere’den yaptığımız ithalatta Mekanik Cihazlar %24,3 ile birinci sırayı almış olup, bunu Demir Çelik ve Motorlu Kar Taşıtları takip etmiştir. %5,5 oran ile Eczacılık ürünleri listede dikka çeken fasıllardan olup, temelde ithalatımızın yüksek teknolojili ürünlerden oluştuğu söylenebilir.

11

 

 

BREXİT KARARI, TÜRKİYE’NİN İHRACATINI NASIL ETKİLEYECEK?

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararını, tarihi öneme sahip bir gelişme olarak değerlendirirken, bu durumun Türkiye’nin AB ve İngiltere’ye gerçekleştirdiği ihracatı etkilemeyeceğini bildirdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise İngiltere’deki referandumdan çıkan sonucu ‘tarihi bir kırılma’ olarak nitelendirdi ve ekledi: “2017 yılı içinde AB ile Gümrük Birliği’nin yenilenmesi, full entegrasyon ve ekonomik bir bağlılık anlamında bir anlaşmaya doğru geçeceğiz.”

 

İNGİLTERE’NİN İTHALATI

5