TR + 90 532 305 70 58 

Turizm

Dünya Turizm Örgütü’nün 2017 Raporuna göre İngiltere, 2016 yılında 36 milyon turist ile en fazla turistin ziyaret ettiği 6., 40 milyar Dolara yaklaşan turizm geliri ile de Dünya sıralamasında 7. sırada bulunan Ülkedir. Uluslararası turizm harcamalarında ise İngiltere, Dünya sıralamasında yaklaşık 64 milyar dolarla 4. sırada bulunmaktadır.

İngiltere, turizm gelirleri bakımından ABD, İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından dünyanın beşinci büyük ülkesidir. Nüfusun 2,1 milyonluk kısmına istihdam sağlayan sektör ülke GSYİH’sinin de % 5’ini oluşturmaktadır.

Ülkeye gelen yabancı turistler en fazla Londra’yı tercih etmekte, turistlerin yarısından fazlası en az bir geceyi bu şehirde geçirmektedir. Kapasite yaratmaya yönelik yatırımlar neticesinde Londra’daki otel odası sayısı son yıllarda önemli bir artış göstermiş olsa da, yatırımların çoğunun lüks otellere yapılmış olmasına bağlı olarak şehirde halen uygun fiyatlı konaklama imkanları kısıtlıdır.

Perakende Sektörü

İngiltere başta gıda ve ev eşyalarının süpermarketlere tedarik edilmesi olmak üzere etkin bir perakende ve toptancı sistemine sahiptir.

Kar marjları süpermarketler arasındaki rekabetin son yıllarda hızla artmasına rağmen  yüksektir. Başlıca süpermarket şirketleri sundukları hizmetleri genişleterek online satışlara da başlamıştır. Bu  durum İngiltere’yi e-ticaret açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına sokmuştur.

Değer bazında perakende satışların yarısından fazlası çoğunlukla gıda dışı ürünler satan mağazalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Diğer taraftan elektronik eşyalar, giyim vb. gıda dışı ürünlerin de süpermarketler tarafından satılmaya başlanması sonucu bu oranın daha da yüksek olduğu düşünülmektedir.